Lyžařský a snowboardový kurz 2020

Lyžařský a snowboardový kurz 2020

V týdnu od 13. ledna jsme se se žáky 7. a 8. tříd vypravili na tradiční lyžařský a snowboardový kurz. Tentokrát bylo místem pobytu známé centrum zimních sportů Červenohorské Sedlo.

Přestože první den připomínalo počasí spíše jaro, podmínky na sjezdovkách umožňovaly lyžování bez větších omezení a následující dva dny se teplota “dokonce“ dostala i pod bod mrazu. Žáci byli rozděleni na tři lyžařské a jeden snowboardový tým, ve kterých se zdokonalovali v technice, ale dostali prostor i pro vytoužené samostatné jízdy.

Hned první večer přijal pozvání jeden z profesionálních členů Horské služby. Ten vysvětlil dětem zásady bezpečnosti v horách, co dělat v případě nebezpečí či zranění, jaké aplikace je možno použít v případě nebezpečí a také odpovídal na zvídavé dotazy. Na dalším praktickém semináři se děti seznámily s přípravou běžeckých lyží a samy se naučily zvolit správný vosk a lyže namazat.

Tato dovednost přišla vhod hned následující den. Rozhodli jsme se totiž vyměnit lyžařskou výzbroj na sjezdové lyžování za tu běžkařskou. Velká část žáků se tak ocitla poprvé v životě v běžkařské stopě a nutno říci, že se s náročným úkolem všichni statečně vypořádali. Dobré náladě pomohlo i nádherné počasí, které vypadalo opravdu jako objednané na den na běžkách, a poskytlo nádherné výhledy na Jeseníky. Část skupiny dorazila až na horskou chatu Švýcárna, druhá skupina se vrátila do chaty na oběd a odpoledne ještě vystoupala na Vřesovou Studánku.

Následující dva dny opět patřily procvičování na sjezdovkách a poslední den si žáci změřili své dovednosti ve slalomu na lyžích i na snowboardu a byli vyhlášeni vítězové za nejlepší výkony.

Děti se po každém náročném dni těšily na chatu, kde se v nich vždy zázračně objevil nový příval energie. Každá třída si na jeden večer nachystala skvělý program pro ostatní, a tak se všichni hodně zasmáli, někdy i zatančili, zazpívali nebo dokonce zapřemýšleli.

Přestože byl celý týden fyzicky náročný, podle stále trvající dobré nálady ho hodnotíme jako velice podařený.

Martina Kociánová