Vyučování jinak – Slovensko ze všech stran

Vyučování jinak – Slovensko ze všech stran


K oslavám 100. výročí založení naší republiky jsme se ve škole domluvili, že když jsme se Slováky po dlouhá desetiletí žili ve společném státě, tak by neškodilo přiblížit žákům Slovensko z více stran a jinak, než se o něm učí v hodinách prvouky a zeměpisu. Učitelé si proto připravili různé aktivity, o kterých byli žáci předem informováni a ve čtvrtek 25.10. hned po příchodu do školy se měli zapsat na dvě z nich. To byl ráno boj! Ti, co nepřišli hned, když se otvírá škola, tak už měli omezený výběr a museli se spokojit i s tím, co jim nepřipadalo tak zajímavé. Ale zajímavé byly všechny aktivity! Ti nejmladší z prvních až třetích ročníků se postupně vystřídali na šesti stanovištích. Přiřazovali známé osobnosti do ČR a SR, skládali jako puzzle vlajku SR, ochutnávali slovenské sýry, vytvářeli velkou lípu, podívali se na krátkou pohádku ve slovenštině a zahřáli se při čardáši. Jejich starší spolužáci ze třetích a čtvrtých tříd si vybrali dvě aktivity z pěti nabízených. Nejdříve obsazené bylo pečení koláče s bryndzou a AZ kvíz o Slovensku. V dalších se dozvěděli o nástrahách hor a zkusili si i první pomoc s přenášením zraněného na provizorních nosítkách. Seznámili se se státními symboly a také došlo na tanec a slovenské písničky. Žáci na 2.stupni měli těžší rozhodování. Měli si vybrat z devíti aktivit dvě a jistě to nebyla jednoduchá volba. Opět byla obsazena cvičná kuchyň a vařily se tam halušky s bryndzou. Ve většině hodin byly využity interaktivní tabule jako výborná pomůcka k různým soutěžím jako byly Riskuj nebo AZ kvíz. Z jedné třídy se ozývali známí slovenští zpěváci a vzbuzovali hlavně v učitelích nostalgické vzpomínky. V IT učebně žáci na počítačích plánovali dovolenou na Slovensku i s ubytováním a cenovou kalkulací. Zkrátka nepřišli ani milovníci turistických zajímavostí a historických památek. V hodině slovenštiny někteří pochopili, že přiřadit slovenské výrazy k českým není úplně snadné a v jiné hodině, že slovenské hory skrývají nečekaná dobrodružství a nebezpečí. Netradiční školní den byl zakončen obědem ve školní jídelně, který se rovněž skládal ze slovenských jídel. Za 100 let znovu!

                                                                                                                                                                                                                                                         Dana Králová